Masaż ajurwedański – czym różni się od tego klasycznego?

Ajurweda to tradycyjny system wiedzy medycznej, który wywodzi się z hinduizmu. Głównym zamysłem jest utrzymanie zdrowia ciała i ducha. Te dwie zależności są ze sobą ściśle powiązane w różnych technikach medycyny ajurwedańskiej. Masaż jest jedną z nich. Coraz więcej salonów oferuje zabiegi opierające się na tej technice. Łóżka do masażu i odpowiednie ugniatanie ciała to nie jedyne elementy ajurwedy. Na tą metodę składa się kilka czynników.

Ajurweda – metoda lecząca ciało i ducha

Zachowanie bilansu między zdrowiem ciała i ducha. Wszystko zaczyna się od pojęcia dosha, czyli pewnej energii, którą posiadają wszystkie formy życia. W tradycji ajurwedańskiej należy zacząć od określenie stopnia energii. Za energie biologiczne odpowiada także pięć żywiołów: ziemia, woda, ogień, powietrze, eter, które następnie składają się na dosze, które są połączeniem tych żywiołów: vata, pitta, kapha. Jakiekolwiek działania związane z ajurwedą należy rozpocząć od określenia doszy, czyli drzemiącej w nas energii. W każdym z nas jedna z tych energii jest najbardziej dominująca. By ją określić należy przeprowadzić specjalny test. To on określa jakie działania należy podjąć potem. Ajurweda to szeroki zakres działań, który obejmuje dietę, ćwiczenia nad umysłem, ale także masaż. Wszystko to jest ze sobą splecione i od siebie współzależne.

Na czym polega masaż ajurwedański?

Tradycyjne salony masażu działają na innej zasadzie: mamy tam łóżka do masażu, zapachowe świece, olejki eteryczne i osoby wykwalifikowane w niwelowaniu bólu poprzez odpowiednie uciskanie newralgicznych miejsc. łóżka do masażuMasaż ajurwedański posiada nieco szersze spektrum, bo zakłada, że miejsce bólu wcale nie musi być tym centralnym. Ból danego odcinka, czy mięśnia może być spowodowany innym schorzeniem lub trybem życia, dlatego sesje rozpoczyna się od poznania energii. To ona określa co powinniśmy jeść, jaki mamy potencjał, jakich ćwiczeń, czy prac nie powinniśmy wykonywać. Częścią tego masażu jest także oczyszczenie organizmu z toksyn, które szkodzą przemianie materii. Wyzbyć trzeba się używek i ciężkich potraw, które negatywnie wpływają na nasze ciało. Podczas masażu wykorzystuje się także terapie zapachem i ciepłem, dlatego ten rodzaj zabiegu pełen będzie tłustych olejków zapachowych, świec i mantr. Pozwolą one na oczyszczenie umysłu i wyzwolenie go ze stresu i kłębiących się w nim myśli.