Boże Narodzenie jest czasem szczególnym. Nawet osoby, dla których nie jest to święto związane z wiarą, podchodzą do niego zgodnie z tradycjami rodzinnymi. To przede wszystkim czas przebywania w gronie rodziny i przyjaciół, okres wspominania, wybaczania sobie i prowadzenia długich rozmów. Nie może zabraknąć do niego odpowiedniej oprawy. W zasadzie do wyboru mamy wiele opcji, co jest zasługą współczesnego rynku tekstyliów. Przed świętami znajdziemy sporo propozycji w różnych atrakcyjnych cenach, co nie zmienia jednak faktu, że warto wyznaczyć kilka regularnie pojawiających się trendów. Zobaczmy, jakie opcje mamy do wyboru, gdy chcemy zdecydować się na bożonarodzeniowy obrus.

Wytrzymałe na zabrudzenia

Jeśli na Boże Narodzenie spodziewamy się np. wizyty małych dzieci, to najlepszym rozwiązaniem będzie obrus plamoodporny. Jego największą zaletą jest właśnie odporność na plamy – obrus zrobiony jest z poliestru, który nie chłonie łatwo tłuszczu czy barwników i jest podatny na działanie chemii czyszczącej, a zarazem na tyle wytrzymały, że niełatwo go nią zniszczyć. Obrusy poliestrowe są często najtańsze, a także mamy największy ich wybór, bo są proste w produkcji i chętnie kupowane z uwagi na łatwość dbania o nie. Warto zainteresować się nieco droższymi modelami ze specjalną, podgumowaną powłoką, która jeszcze lepiej opiera się zabrudzeniom, na przykład z wigilijnego, czerwonego barszczu.

obrusySzlachetne i naturalne

Nie każdy jednak akceptuje na takie wyjątkowe okazje obrusy ze sztucznych włókien. Z tego powodu całkiem spore grono gospodyń domowych preferuje obrusy z naturalnych materiałów, przede wszystkim bawełny oraz lnu. Niekiedy mogą mieć one rozmaite domieszki, np. jedwabiu, które wpływają na ich podatność na zabrudzenia czy sposób pielęgnacji. Przy odpowiedniej trosce obrusy lniane albo bawełniane mogą służyć nam przez wiele lat. Są jednocześnie bardzo przyjemne w dotyku i mają szlachetny wygląd, co nadaje pewnego uroczystego charakteru wszelkim przyjęciom, kolacjom i spotkaniom rodzinnym.

Zdobienia – ale jakie?

Wszystkie obrusy bożonarodzeniowe mogą mieć na sobie rozmaite zdobienia; często to właśnie one decydują o ich unikalnym charakterze związanym z tymi świętami. Może to być np. haft wenecki, który doskonale ozdobi obrusy z naturalnych włókien. Spotykane są również hafty ręczne i komputerowe w formie motywów świątecznych, a w przypadku włókien sztucznych – rozmaite nadruki. W klasycznych rozwiązaniach motywy zazwyczaj są czerwone i złote albo mają kolor obrusu. W nowoczesnych wersjach będą miały one pełną paletę barw. Szeroki wybór obrusów wysokiej jakości znajdziesz na stronie https://e-obrus.pl/.