Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby jego dziecko było całkowicie zdrowe i rozwijało się prawidłowo od najmłodszych lat. O ile każdy zabierze dziecko z katarem, gorączką czy kaszlem do pediatry, o tyle wizyta np. u fizjoterapeuty w opinii wielu jest czymś zarezerwowanym dla malców ze stwierdzonymi niepełnosprawnościami. Prawda jest jednak zupełnie inna. Na dobrą sprawę fizjoterapia dziecięca zajmuje się nie tylko pracą z dziećmi, które wymagają wspomagania rozwoju z uwagi na wady wrodzone czy inne problemy. To również dziedzina, która dba o harmonijny rozwój wszystkich małych dzieci. Z tego powodu bardzo istotne jest, aby wiedzieć, kiedy warto udać się z dzieckiem do fizjoterapeuty.

Profilaktyka jest ważna

Na dobrą sprawę troskliwy rodzic uda się na wizytę ze swoim dzieckiem kilka razy w okresie jego najbardziej intensywnego rozwoju. Fizjoterapia dziecięce zakłada pracę nawet z dziećmi w wieku kilku tygodni, jednak na pierwsze spotkanie warto udać się w okolicy trzeciego miesiąca – wtedy niejednokrotnie ujawniają się problemy z asymetrią. To też dobry moment na poprawę niektórych przyzwyczajeń rodziców związanych z pielęgnacją dziecka. Następna wizyta wypada w okolicach 6-8 miesiąca, kiedy dzieci zazwyczaj obracają się już z brzucha na plecy i odwrotnie, a także samodzielnie siadają i zaczynają raczkować. Fizjoterapeuta oceni wówczas rozwój dziecka, zaproponuje odpowiednie ćwiczenia albo pokaże, na co zwracać uwagę na co dzień. Ostatnia z wizyt w pierwszych dwóch latach życia wypada na okolice 16-18 miesiąca, zwłaszcza jeśli dziecko nadal nie podejmuje prób wstawania i chodzenia.

fizjoterapiaCo powinno zwrócić uwagę u najmłodszych?

Bardzo często problemy, które może rozwiązać fizjoterapia, objawiają się zupełnie inaczej – dlatego rodzice nie wiążą ich z problemami tej natury. Przykładowo, wiele dzieci karmionych piersią w okolicach trzeciego miesiąca zaczyna nerwowo zachowywać się podczas karmienia, płakać, wyginać się. Rodzice obwiniają o taki stan rzeczy kolki, skoki rozwojowe, a matki zaczynają dokarmiać dziecko mlekiem modyfikowanym w obawie o to, że mają zbyt mało pokarmu. Tymczasem w okolicach trzeciego miesiąca ujawnia się często nieprawidłowe napięcie mięśniowe czy asymetria ułożeniowa, która z jednej strony wynika z np. ułożenia dziecka w brzuchu matki, a z drugiej – z nawyków pielęgnacyjnych rodziców. Odpowiednio wcześnie wprowadzona fizjoterapia, często polegają tylko na prostych ćwiczeniach czy zmianie nawyków, pozwala dziecku zdrowo się rozwijać i zachować lepszy humor. Więcej o fizjoterapii przeczytasz na stronie https://www.medicon.slask.pl/pl/uslugi/fizjoterapia.html.