Dom, w którym przyjemnie się mieszka to nie tylko miejsce, które pięknie wygląda i posiada nowoczesne wyposażenie. Przede wszystkim, wygodny dom powinien być pełen ciepła - i nie chodzi tutaj tylko o przenośne znaczenie tego słowa. Właściwe ogrzewanie budynku to jeden z podstawowych elementów, na który powinniście zwrócić uwagę, jeżeli chcecie czuć się w nim dobrze i z ochotą do niego wracać. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, w jaki sposób możecie sobie to zapewnić.

piece gazoweNowoczesny piec gazowy czy kocioł węglowy?

Wielu Polaków wciąż ogrzewa swoje domy przestarzałymi piecami węglowymi. Chociaż faktycznie spełniają one swoje zadanie i są stosunkowo niedrogie w użytkowaniu, posiadają też często nieoczywiste wady. W pierwszej kolejności trzeba wymienić ich negatywny wpływ na powstawanie zanieczyszczeń. Niestety, prawdą jest, że węgiel podczas spalania wytwarza wiele pyłów i innych substancji, które w dużym stężeniu są szkodliwe dla naszego zdrowia i środowiska naturalnego. Mogłoby się wydawać, że jeden kocioł nie wyrządzi nikomu krzywdy, ale w skali jednego większego miasta, staje się to problemem wysokiej rangi. Ogrzewanie gazem jest zdecydowanie lepszą alternatywą. Koszty zakupu i utrzymania pieca gazowego nie są duże w porównaniu do innych rozwiązań, a jednocześnie jest też rozwiązaniem bardziej ekologicznym. Poza tym, obsługa pieca gazowego jest całkiem prosta, a jego praca nie wymaga ciągłej kontroli. Zajrzyj tutaj: https://www.aquateam.pl/index.php/kotly-gazowe-2/, aby dowiedzieć się więcej na ten temat.

Kaloryfery czy ogrzewanie podłogowe?

Zanim zdecydujecie się na jedno, bądź drugie rozwiązanie, warto porównać ich wady i zalety. Żeliwne kaloryfery starszego typu potrafią oszpecić nawet najpiękniejsze mieszkanie. Niewiele pomogą tutaj niestety różnego typu fantazyjne obudowy i ukrywanie grzejników za meblami. Wynika to z faktu, że ich zasłonięcie zwyczajnie wpływa na ich skuteczność. Jeżeli planujesz pozostać przy kaloryferach, dobrze będzie je atrakcyjnie odnowić lub wybrać zakup nowych. W sklepach znajdziesz nowoczesne i bardzo piękne grzejniki, które z pewnością dopasujesz do wystroju Twojego domu. Taka opcja może być dla Ciebie korzystna, ponieważ wiąże się z mniejszym jednorazowym wydatkiem niż montaż ogrzewania podłogowego. Za to ta druga możliwość potrafi przynieść oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej. Ogrzewanie podłogowe ma też szereg różnych zalet, które mogą Cię do niego przekonać. Przede wszystkim, umożliwia ono równomierny rozkład temperatury w całym pomieszczeniu, pozwala ją kontrolować i nie zajmuje miejsca.