Rodzaje tkanin na koszulki

Koszulka to jeden z najwygodniejszych elementów garderoby. Świetnie nadaje się na co dzień i do aktywności fizycznej. Bardziej eleganckie wersje mogą z powodzeniem zastąpić koszulę podczas spotkania z drugą połówką. Bez względu na to, w jakim celu kupujemy odzież (do pracy, do domu, do uprawiania sportu) zawsze zwracamy uwagę na materiał, z którego jest wykonana. Wiadomo jednak, że markowa koszulka Lacoste będzie wyprodukowana z lepszych surowców, niż zwykłe modele z hipermarketu.

Jak dobrać odpowiednią tkaninę?

materiał na koszulkę La costeW pierwszej kolejności musimy dowiedzieć się, czym jest tzw. gramatura tkaniny. Jest to przelicznik, który wskazuje wagę jednego metra kwadratowego materiału. Gramaturę, jak sama nazwa wskazuje, wyraża się w gramach, podobnie jak ma to miejsce w przypadku papieru. Nie trudno zgadnąć, że im wyższa wartość, z tym grubszą tkaniną mamy do czynienia. Widać to wyraźnie porównując różne modele odzieży. Wyższa gramatura wcale nie oznacza lepszej jakości. Koszulka Lacoste ma nieco niższą gramaturę od zwykłej koszulki bawełnianej bez domieszek, za to jest trwalsza i lepiej znosi nawet wielokrotne pranie. Najbardziej istotny jest rodzaj zastosowanych włókien oraz rodzaj splotu.

Bawełna

Bawełna jest surowcem naturalnym, dlatego koszulki z niej tkane są szczególnie polecane dla osób, które mają skłonność do alergii lub cierpią na problemy skórne. Bawełna jest przewiewna i przyjemna w noszeniu, jednak ma pewne minusy. Jednym z nich jest stosunkowo szybkie odkształcanie odzieży. Innym problemem jest szybkie brudzenie się, a także długi czas schnięcia upranej odzieży. Może również odbarwiać się w czasie dłuższej ekspozycji na światło słoneczne. Z tego względu wiele producentów łączy ją z innymi dodatkami, poprawiając w ten sposób parametry materiału.

Poliester

Poliester jest z kolei surowcem syntetycznym. Tkaniny uszyte z jego włókien (najczęściej cieńszych niż ludzki włos) są dość lekkie, a także odporne na kurczenie się. Rzadziej odkształcają się też w praniu i lepiej zachowują kolory. Jednak nie odprowadzają wilgoci tak dobrze, jak bawełna. W koszulce syntetycznej możemy zatem mocno się pocić, co jest niekomfortowe zwłaszcza w gorące dni.

Mieszanki

Zdecydowanie najlepsze parametry mają tkaniny wykonane z mieszanych włókien naturalnych i syntetycznych. Koszulka Lacoste, która jest wyprodukowana z materiału będącego połączeniem bawełny i poliestru zapewnia oddychanie, nie odkształca się i nie traci barwy po praniu.