Chcąc stosować się do zasad BHP w lecie, gdy jesteśmy narażeni na działanie wysokich temperatur, potrzebujemy odpowiedniego obuwia ochronnego. Chociaż buty robocze kojarzą się głównie z ciężkimi, metalowymi okuciami, znanymi z obuwia stosowanego na halach produkcyjnych, na rynku znajdziemy sandały robocze, które połączą bezpieczeństwo naszych stóp z wygodą.

Obuwie robocze na lato - czym kierować się przy wyborze sandałów roboczych?Bezpieczeństwo przede wszystkim

Chociaż buty tego typu powinny być wygodne, wciąż najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo. Z tego względu, sandały robocze powinny być wykonane z materiału lekkiego, ułatwiającego wentylację, ale i cechującego się wysoką wytrzymałością na działanie ciężkich lub ostrych przedmiotów. Część dostępnego na rynku obuwia roboczego wykonana jest ze skóry i nie da się ukryć, że to najczęstszy wybór, jednak niektórzy producenci posiadają w swojej ofercie sandały z pokryciem typu tekstylnego. Priorytetem jest, by wybrana przez nas para butów roboczych na lato była trwała i wykonana z materiałów spełniających europejskie normy bezpieczeństwa, odpornych na przecięcia i pęknięcia.

Z tego względu, bardzo ważne są wkładki zapobiegające przebiciom. Najczęściej wykonane są one z dość ciężkiego metalu, jednak producentom zdarza się także wypuszczać modele posiadające wkładki z lżejszych tworzyw sztucznych. Jednym z takich alternatywnych rozwiązań są wkładki polimerowe, które w przypadku sandałów roboczych zdają się rozsądniejszym wyborem. Wadą metalowych elementów, prócz wagi, jest też dosyć niska odporność na odkształcenia i szybkie nagrzewanie się, co w sandałach roboczych, mających posłużyć nam podczas upałów, jest szczególnie niepożądane.

Materiały, z których wykonane są bezpieczne i wygodne sandały

Jak wspominaliśmy w poprzednim akapicie, metalowe zabezpieczenia znacznie zwiększają wagę buta, co przekłada się na niższy poziom komfortu. Jeśli zdecydujemy się na sandały robocze wykonane z tworzyw sztucznych, takich jak polimer lub kompozyt, zyskamy większą wygodę, jednocześnie nie obniżając poziomu bezpieczeństwa.

Jeśli komfort jest dla nas bardzo istotnym czynnikiem, warto zwrócić szczególną uwagę na wykończenie wnętrza sandałów roboczych. Powinno ono być wykonane z materiałów zapewniających odpowiednią wentylację, a dodatkowo – dobrze radzących sobie z absorbowaniem wilgoci.

Takie cechy posiadają m.in. modele sandałów wykonane z kompozytu, które, prócz wytrzymałości, zapewniają świetną izolację wnętrza buta.