Specjalistyczne lampy, których kosmetyczki używają do utrwalania lakieru lub żelu na świeżo pomalowanych paznokciach, możemy napotkać praktycznie w każdym salonie piękności. To najnowocześniejsze osiągnięcie technologii w dziedzinie wykonywania manicure - odpowiednio dobrane promieniowanie sprawia, że kolor na paznokciach może się bowiem utrzymywać nawet przez długie tygodnie, a nie przez zaledwie kilka dni, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych lakierów do paznokci. Jednak tak jak ze wszystkimi nowymi technologiami bywa, lampy uv led napotykają się z pewną dozą nieufności.

Bezpieczne promieniowanie

Wielu ludzi obawia się bowiem potencjalnych szkód dla zdrowia lub skutków ubocznych związanych z wystawieniem na działanie promieni UV z lampek do paznokci. Jednak zdecydowanie nie ma się czego obawiać, bowiem w rzeczywistości promieniowanie UV z lampek do paznokci jest minimalne w porównaniu z innymi czynnościami, w które ludzie angażują się na co dzień. Wychodzenie z domu na zewnątrz, wylegiwanie się na basenie, korzystanie z solarium i tym podobne - wszystko to napromieniowuje nas o wiele, wiele bardziej niż lampy uv led. Większość światła UV emitowanego przez lampy do paznokci jest promieniowaniem UV-A, które jest bezpieczniejsze dla naszej skóry niż światło UV-B. Ponieważ istnieje pewna obawa związana z ekspozycją na promieniowanie UV, lampy LED są uważane za bezpieczniejsze niż lampy UV, ponieważ wymagają mniej czasu utwardzania - a tym samym mniej ekspozycji na promieniowanie UV. Istnieją również środki bezpieczeństwa, które można zabrać ze sobą do salonu kosmetycznego - można na przykład użyć kremów przeciwsłonecznych na wierzchu dłoni lub specjalnych rękawic anty-UV, które kosztują tylko kilkadziesiąt złotych, co jest dość niską ceną, jeżeli chodzi o ochronę swojej skóry.

Czy można używać lakieru hybrydowego bez lampy UV lub LED?

Nie. Żel nie utwardza ​​się bez światła UV, które aktywują jego cząsteczki. Jeśli nie utwardzimy żelu pod lampą, to kupowanie go nie ma po prostu sensu, ponieważ bez lampy nie wydobędziemy z niego jego zalet. Lampy uv led są więc tutaj niezbędne.

Czy można używać lakierów przystosowanych do LED z lampą UV?

Tak! Ponieważ lampa UV emituje szerokie fale UV, utwardza bez problemu zarówno lakiery LED i UV. Wielu producentów umieszcza na swoich stronach internetowych informacje o tym, jak długo można utwardzać lakiery pod lampą LED i jak długo należy je utwardzać pod lampą UV. Można więc śmiało powiedzieć, że są to dość uniwersalne lampy.