To najprościej mówiąc technika zdobienia przedmiotów i nadawanie im przez to nowego życia. Decoupage to technika, która stała się popularna właśnie z tego powodów, bo pozwala uchronić od zapomnienia i wyrzucenia rzeczy stare i z pozoru już niepotrzebne.

Dlaczego decoupage?

Osoba malująca obrazTechnik rękodzielniczych jest naprawdę wiele. Wszystkie są artystycznym wyrazem, więc dlaczego akurat decoupage zyskał tak ogromną popularność, wręcz na komercyjną skalę. Raz, że można dać nowe życie starym przedmiotom, dwa – że technika ta daje możliwość stworzenia czegoś unikatowego i nowego, trzy – bo tematem decoupage są głównie elementy wystroju domu, a dzięki nim aranżacja zyskuje nowego blasku: krzesła, stoły, komody, zegary, pudełka – uzyskują sielankowy, romantyczny charakter, z nutką stylistyki vintage.

Technika ta narodziła się w krajach azjatyckich, a w Europie popularność osiągnęła na francuskim dworze Ludwika XV. Zajęcie to w XVIII wieku było niezwykle popularne i dystyngowane. Samo słowo decoupage pochodzi właśnie z języka francuskiego i oznacza „wycinanie”. Wtedy oczywiście nie używano serwetek, a co gorsza – zniszczone obrazy ówczesnych malarzy. Wśród nośnika do dekoracji mebli pojawiały się tez niekiedy wycięte fragmenty obrazy wielkich mistrzów, które niestety niszczone były celowo, by ich część mogła posłużyć do techniki zdobienia.

Uniwersalna technika artystyczna

Technika decoupage sprawdza się ponadto na wielu materiałach: drewnie, szkle, ceramice, a nawet na plastiku. Głównym obecnie nośnikiem artystycznym jest kolorowy papier z motywem lub serwetka. To one odpowiadają za zdobienia i interesujące tematy prac w stylu decoupage. Na serwetkach specjalnie przystosowanych do tej techniki znajdują się reprodukcje znanych dzieł, by w ten sposób zaznaczyć historię tej techniki artystycznych. Lepiej dla obrazów wielkich mistrzów, które cieszą oko jako reprodukcja na serwetkach, a nie rzeczywisty fragment wycięty z obrazu.

Fragmenty serwetek przykleja się na pudełkach, komodach, czy świecznikach za pomocą kleju, następnie całość smaruje się specjalnym lakierem, by zachować trwałość. Często stosuje się technikę spękania oraz przecierania, by nieco postarzeć te przedmioty i nadać im ozdobnej stylistyki znanej z królewskich dworów. Każdy z materiałów do tej techniki jest łatwo dostępny i prosty w użyciu.

Takie ręcznie wykonane przedmioty metodą decoupage to świetny pomysł na niebanalny prezent dla bliskiej osoby.