Można by sądzić, że pierogi to potrawa bardzo znana Nam jako Polakom. Okazuje się, że nic bardziej mylnego! Pierogarnia to miejsce znane na całym świecie, a ich różnorodność oraz dostępne wariacje mogą być momentami zaskakujące. Poniżej prezentujemy parę rodzajów pierogów dostępnych na całym globie.

Egzotyczne pierogi

Pierogi często uchodzą za czysto słowiańską potrawę – szczególnie w krajach słowiańskich. Prawda jest jednak taka, że można je znaleźć w wielu krajach na całym świecie. Aby się o tym przekonać wystarczy wizyta w dobrej pierogarni, gdzie obok tradycyjnych, słowiańskich pierożków można znaleźć równiez nieco bardziej egzotyczne – jak na przykład te opisanie poniżej.

Pierożki wonton

pierożki wontonPopularne w kuchni chińskiej pierożki o nadzieniu sporządzonym z mielonego mięsa wieprzowego lub owoców morza – krewetek albo ostryg. Tradycyjnymi składnikami są również olej sezamowy oraz sos sojowy. Chińskie pierożki są na tyle popularne, że można je znaleźć w każdej szanującej się pierogarni.

Pierożki samos

Samosy pochodzą z Indii i są głęboko smażonymi pierogami występującymi w dwóch wersjach – wegetariańskiej i mięsnej. Tradycyjnie mają trójkątny kształt i są z reguły podawane w sosie miętowym. W ich farszu możemy zazwyczaj znaleźć zielony groszek, cebulkę, curry, chilli oraz kolendrę. Najczęściej można na nie natrafić w restauracjach indyjskich oraz ogólnie azjatyckich, ale i nie jedna dobra pierogarnia w naszym kraju, ma je w swojej ofercie

Pierożki momo

Również pochodzą z Azji, a dokładniej z Tybetu. Wykonane są z wykorzystaniem białej mąki, często również z dodatkiem proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej. Tradycyjne momo są nadziane mięsem (pochodzącym od jaka, kozy lub bawołu wodnego), ale w miarę zdobywania popularności na całym świecie ich farsz zaczął się różnicować – powstały również wersje wegetariańskie, szczególnie popularne w Indiach.

Pierożki agnolotti

Pełna nazwa tych pierogów to Agnolotti alla piemontese, a one same są wariacją na temat pierożków ravioli. Co można znaleźć w środku agnolotti? Zazwyczaj pieczoną wołowinę, warzywa oraz ser (chociaż ten ostatni jest dodatkiem opcjonalnym). Pierożki agnolotti są na tyle popularne, że często można znaleźć je w pierogarniach – zazwyczaj w charakterze dania sezonowego, ale czasami również znajdują się w menu na stałe. Agnolotti mają kwadratowy kształt i, co ciekawe, czasami podaje się je w rosole.