Subiektywny przewodnik po stylu kowboja

Początkowo byli to chłopcy zajmujący się wypasaniem krów, czyli chłopcy od krów. Później poznaliśmy kowbojów jako nieustraszonych bohaterów Dzikiego Zachodu USA. Byli oni bohaterami filmów oraz masowej wyobraźni. Indianie, bandyci i szeryfowie byli bohaterami wszystkich małych chłopców. Nie ubierali się elegancko, ale potrafili walczyć i zwyciężali z Indianami oraz bandytami. Niektórzy z nich zostawali szeryfami i stali na straży obowiązującego porządku. Wspaniali kowboje pracowali na rzecz właścicieli ziemskich, wynagradzani byli przeciętnie, majątków nie zbijali.

Jak ubierali się kowboje?

Kowboje nosili długie spodnie, kraciaste koszule, apaszki, kapelusze z dużym rondem - wyglądali jak przedstawiciele klasy pracującej, ludzie lubiący wysiłek i kontakt z naturą. Wyglądali jak twardziele i tak też się zachowywali. Najczęściej nosili dżinsowe spodnie. Ich życie było pełne ciężkiej, fizycznej pracy, zarobione pieniądze wydawali na alkohol i kobiety. Wdawali się w bójki, nie stronili od rozrób, sami czasami inicjowali bójki w saloonach. Ich filmowa egzystencja była znacznie ciekawsza od realnego życia. Taka mitologizacja wyszła na zdrowie tej grupie i uczyniła z nich bohaterów masowej wyobraźni. Dzięki filmom stali się popularni i symbolizowali twardych mężczyzn. Na pewno warto było oglądać filmy z kowbojami. Uznawano ich za ludzi niebezpiecznych. Na pewno tacy byli. Ich strój musiał być wygodny, ponieważ pracowali fizycznie, jeździli konno, osypywał ich piasek, czasami spadali z koni. Na pewno nie mogliby pracować ubrani bardzo elegancko. Ich praca wymagała ubioru wygodnego, który można było prać rzadko, a na co dzień idealnie się sprawdzał. Na pewno każdy mały chłopiec marzy o byciu kowbojem chociaż przez jeden dzień. Jednak obecnie jest to możliwe jedynie podczas balów maskowych. Kowbojami bywali właściciele ziemscy lub osoby wynajęte do czuwania nad stadami bydła i przepędzania ich ze stanu do stanu w Ameryce.

Kowboje także żyli i pracowali w Ameryce Południowej.

Podsumowując, kowboje to byli ludzie ciężko pracujący w rzeczywistości, a twardzi mężczyźni gotowi na wszystko w filmach. W filmach animowanych dla dzieci najczęściej pokazywanym kowbojem był Lucky Luke.