Początkowo byli to chłopcy zajmujący się wypasaniem krów, czyli chłopcy od krów. Później poznaliśmy kowbojów jako nieustraszonych bohaterów Dzikiego Zachodu USA. Byli oni bohaterami filmów oraz masowej wyobraźni. Indianie, bandyci i szeryfowie byli bohaterami wszystkich małych chłopców. Nie ubierali się elegancko, ale potrafili walczyć i zwyciężali z Indianami oraz bandytami. Niektórzy z nich zostawali szeryfami i stali na straży obowiązującego porządku. Wspaniali kowboje pracowali na rzecz właścicieli ziemskich, wynagradzani byli przeciętnie, majątków nie zbijali.

Jak ubierali się kowboje?

Kowboje nosili długie spodnie, kraciaste koszule, apaszki, kapelusze z dużym rondem - wyglądali jak przedstawiciele klasy pracującej, ludzie lubiący wysiłek i kontakt z naturą. Wyglądali jak twardziele i tak też się zachowywali. Najczęściej nosili dżinsowe spodnie. Ich życie było pełne ciężkiej, fizycznej pracy, zarobione pieniądze wydawali na alkohol i kobiety. Wdawali się w bójki, nie stronili od rozrób, sami czasami inicjowali bójki w saloonach. Ich filmowa egzystencja była znacznie ciekawsza od realnego życia. Taka mitologizacja wyszła na zdrowie tej grupie i uczyniła z nich bohaterów masowej wyobraźni. Dzięki filmom stali się popularni i symbolizowali twardych mężczyzn. Na pewno warto było oglądać filmy z kowbojami. Uznawano ich za ludzi niebezpiecznych. Na pewno tacy byli. Ich strój musiał być wygodny, ponieważ pracowali fizycznie, jeździli konno, osypywał ich piasek, czasami spadali z koni. Na pewno nie mogliby pracować ubrani bardzo elegancko. Ich praca wymagała ubioru wygodnego, który można było prać rzadko, a na co dzień idealnie się sprawdzał. Na pewno każdy mały chłopiec marzy o byciu kowbojem chociaż przez jeden dzień. Jednak obecnie jest to możliwe jedynie podczas balów maskowych. Kowbojami bywali właściciele ziemscy lub osoby wynajęte do czuwania nad stadami bydła i przepędzania ich ze stanu do stanu w Ameryce.

Kowboje także żyli i pracowali w Ameryce Południowej.

Podsumowując, kowboje to byli ludzie ciężko pracujący w rzeczywistości, a twardzi mężczyźni gotowi na wszystko w filmach. W filmach animowanych dla dzieci najczęściej pokazywanym kowbojem był Lucky Luke.