Jeśli jesteś nową wielbicielką joggingu pewnie zastanawiasz się „jaką odzież do biegania powinnam założyć podczas treningu”? Dobra wiadomość jest taka, że nie potrzebujesz wyszukanego sprzętu czy drogiej odzieży do biegania, aby cieszyć się joggingiem i czerpać z niego korzyści. Jest to sport wymagający niewielkich nakładów, a dla biegaczek jest mnóstwo przydatnych wskazówek dotyczących oszczędzania pieniędzy. Ale jeśli chcesz, aby treningi były tak wygodne i bezpieczne, jak to tylko możliwe (lub po prostu chcesz wyglądać modnie nawet w ich trakcie), oto najważniejsze rzeczy, które należy wziąć pod uwagę.

Odzież do biegania – co wybrać, na co postawić?

Kiedy zaczynasz przygodę z bieganiem, nie musisz się spieszyć, zupełnie wypełniając swoją garderobę całą masą odzieży do biegania- chyba że jest to dla Ciebie naprawdę ważne. Ale jeśli chcesz mimo wszystko nabyć kilka nowych ciuchów, oto, od czego zacząć.

Skarpetki - odpowiednie do biegania

To dobry pomysł, aby nie zakładać 100% bawełnianych skarpetek na jogging. Jeśli założysz takie bawełniane skarpety, jeśli Twoje stopy się pocą lub wkroczysz w kałużę – nie poradzą sobie z wilgocią. Zamiast tego lepiej założyć skarpetki do biegania, które są mieszanką syntetyczną, aby zapobiec powstawaniu pęcherzy. Poszukaj materiałów takich jak poliester, akryl i CoolMax. Do biegania zimą dobrym wyborem będą mieszanki wełny, takie jak SmartWool. Niektóre biegaczki decydują się nawet na zakładanie dwuwarstwowych skarpet dla dodatkowej ochrony.

Techniczna odzież do biegania

Tkaniny bawełniane są na szczycie tego, czego nie należy nosić podczas treningów biegowych. To dlatego, że gdy tkanina bawełniana staje się mokra, pozostaje... mokra! Za nieco więcej pieniędzy możesz pozwolić sobie na noszenie odzieży do biegania wykonanej z tkaniny technicznej z dodatkiem syntetycznego materiału odprowadzającego wilgoć. Taka odzież do biegania jest zdecydowanie lepszym wyborem. Podczas biegania w niskich temperaturach, bieganie w tkaninach technicznych pomaga utrzymać suchość i ciepło. Podczas gorących dni będą one odprowadzać pot z ciała i zapobiegać otarciom. Tkaniny techniczne są również dużo lepsze dzięki temu iż nie niszczą się po większej ilości cyklów prania aniżeli ubrania treningowe wykonane z bawełny. Wskazówka na koniec: kiedy biegasz uważaj, aby nie przesadzić. Gdy się rozgrzejesz, Twoje dodatkowe ciepło ciała sprawi, że poczujesz się o kilka dobrych stopni cieplej. Na przykład, jeśli temperatura jest powyżej 20 stopni na zewnątrz, prawdopodobnie będzie Ci się dobrze biegać w koszulce i szortach.