koronkowa sukienkaKoronka to francuski wynalazek, a jednym z najbardziej znanych jej rodzajów jest francuska koronka Chantilly. Jednak od XVII wieku Chantilly produkowano nie tylko we Francji, ale także w Belgii, a później również w innych krajach. Ręcznie robiona koronka jest wykonywana zazwyczaj przez kobiety, które pracują z nićmi cienkimi i gęstymi niczym włosy. To właśnie ze względu na kruchość tego materiału najlepsze koronki wykonywane są ręcznie. Stworzenie koronki to mozolny proces. Mówi się, że wykwalifikowany pracownik potrzebuje jednej godziny, aby wypleść koronkę o wymiarach jednego centymetra kwadratowego. Teraz koronki są produkowane na całym świecie i stosuje się je w najróżniejszego rodzaju ubiorach – modnym ostatnio przykładem jest koronkowa sukienka, koronka jest również nierozłącznie związana z sukniami ślubnymi.

  To, czy koronki są dobre, czy złe, nie zależy od ich twardości ani miękkości. Ogólnie mówiąc, francuska koronka jest miękka, a brytyjska koronka twarda. Twarde koronki świetnie się nadają do kształtowania kobiecej sylwetki, natomiast miękkie koronki służą do ozdabiania sukni.  

Koronka na przestrzeni wieków

Dla wielu osób koronki są nieodłącznym elementem każdej sukni ślubnej, ale również nieco bardziej „codzienne” koronkowe sukienki cieszą się olbrzymią popularnością od wielu lat. Można powiedzieć, że motyw koronki przewija się w modzie już od kilkuset lat a kobiety są przezeń niezmienne oczarowywane i przyciągane. W dziewiętnastym wieku królował styl cesarski, pełny koronek. Koronka święciła triumfy również w okresie romantyzmu. W modzie z początku XX wieku używa się wyraźnie więcej elementów koronkowych, a przypominającą wodospad koronkę nakłada się na spódnicę jako ozdobę. W ciągu ostatnich dwóch stuleci koronki zawsze były pożądane i stały się stałym elementem w modzie.Na różnych etapach dwudziestego wieku nie ma już może "koronkowej złotej ery", ale w tych latach koronki często powracają w tej lub innej roli. Pojawia się koronkowa sukienka z odrobiną uwodzicielskiego wdzięku, nadająca letniej nocy odrobinę romantycznych i uroczych wrażeń. Co więcej, wydaje się że to właśnie ten uwodzicielski wdzięk jest powodem, dla którego koronka tak świetnie trzyma się w świecie mody. Koronkowe ozdoby zapewniają mężczyznom fantastyczne wrażenia, a większość dziewcząt marzy o koronkowej sukni ślubnej już od najmłodszych lat. Można śmiało powiedzieć, że koronka jeszcze przez bardzo długi czas nie wyjdzie z mody i zawsze znajdzie sobie jakąś niszę, w której „przeczeka” trudniejsze dla siebie czasy.