Skarpetki to niezwykle istotny element naszej garderoby. To one odpowiadają za nasz codzienny komfort i wygodę chodzenia. Przede wszystkim jednak mają decydujący wpływ na zdrowie stóp, stan skóry, a nawet paznokci. Skarpety produkowane są z różnych tkanin, które odznaczają się różnymi właściwościami. Odmienności zauważymy również w ich kroju, czy Jedne nadają się na elegancką uroczystość, inne założymy na zimową wędrówkę, a jeszcze inne jeżeli zamierzamy uprawiać sport.

Wysokość skarpety

Skarpetki sięgające kostek i oraz modele do połowy łydki (nieco wyższe) są idealne do biegania, jazdy na rowerze i do wszelkiej aktywności, podczas której poruszamy na niskim obuwiu (np. w półbutach, czy butach sportowych). Takie skarpetki są idealne do uprawiania turystyki pieszej i wędrówek, uprawiania sportu, a także na co dzień. Doskonale nadają się do noszenia w butach o wysokiej cholewce.

Waga i grubość

Im grubsza skarpeta, tym większa amortyzacja - zwłaszcza gdy tkanina ma wysoką zawartość wełny. Grubsze skarpetki są zdecydowanie cieplejsze, dlatego sprawdzą się w trakcie chłodnych dni. W zimie wybór jest łatwy, chyba, że zamierzamy uprawiać sport. W takim wypadku lepiej postawić na cieńsze egzemplarze. Jeśli zamierzamy dużo wędrować latem, możemy nieco poeksperymentować - wypróbujmy różne grubości, aby wybrać tę, która odpowiada nam najbardziej. Na krótkie dystanse najlepsze są cienkie modele. Przy dłuższych wędrówkach lepsze będą skarpety o średniej grubości, bez względu na panującą temperaturę. Skarpety mogą być również używane do korygowania wielkości butów. Dzięki nim lepiej dopasujemy stopy do obuwia, np. jeśli but jest zbyt luźny, a stopa ma za dużo w nim miejsca, warto użyć grubych skarpet, które zapewnią komfort chodzenia. Jeśli but jest nieco ciasny, lepiej nosić cienkie skarpety.

skarpetyIdealna para

Skarpety powinny być w miarę możliwości dopasowane do stopy. Marszczenia, czy zbyt duża ilość tkaniny w bucie powodują otarcia i pęcherze, a w rezultacie również odciski. Pięta skarpetki powinna ciasno otaczać piętę i dobrze przylegać do podbicia stopy. Najlepsze modele to takie, które posiadają płaskie szwy lub nie mają ich wcale. Szwy powinny być płaskie szczególnie na palcach i nie mogą ocierać ani przygniatać żadnej części stopy. To właśnie one najczęściej odpowiadają za dyskomfort w trakcie chodzenia. Najlepiej sprawdzić to wywijając skarpetki na lewą stronę - okazuje się wówczas, że nasze modele mają wewnątrz całkiem sporo niepotrzebnych nici, które uciskają skórę.