Brzoza jest jednym z najbardziej dekoracyjnych drzew, które zachwyca również mnogością różnorodnych odmian. To drzewo zachwyca nie tylko niebanalną barwą kory, ale także pokrojem liści. Przynależność do gatunku płaczących dodaje jej uroku poprzez długie zwisające pędy. Szeroki wybór odmian pozwoli na idealne dopasowanie drzewa do naszych upodobań. Niezależnie jednak, czy wybierzemy wysoką, szybkorosnącą czy też karłowatą odmianę, powinniśmy zapoznać się z kilkoma zasadami odpowiedniego doboru sadzonki.

Wiek i zdrowie sadzonki

Sadzonki brzozy Przymierzając się do zakupu sadzonki brzozy, powinniśmy zwrócić uwagę na jej wiek, a może nam w tym pomóc kolor kory drzewa. Mianowicie, decydując się na zakup sadzonki z odkrytym systemem korzeniowym, powinniśmy wybierać młode rośliny z ciemną korą, do 3 lat. Wykopywane bezpośrednio z ziemi rośliny przyjmą się na miejsce stałe jedynie w tak młodym wieku. Natomiast starsze rośliny powinny być uprawiane w pojemnikach i razem z nimi wysadzane. Dokonując zakupu uważnie powinniśmy również obejrzeć roślinę pod kontem ewentualnych chorób lub szkodników. Zaatakowanych przez choroby lub szkodniki sadzonek może się bowiem nie udać uratować, lepiej więc zainwestować w zdrowe egzemplarze.

Odpowiedni czas i miejsce na naszą sadzonkę

 Optymalnym terminem, w jakim sadzimy sadzonki brzozy są: wczesna wiosna bądź jesień. Idealne przyjęcie po posadzeniu zagwarantuje nam wiosna, podczas pojawienia się pierwszych pąków liści, lub jesień, od października, tylko do pierwszych mrozów. Zadaniu wysadzenia sadzonek brzozy sprzyjają ich małe wymagania co do gleby. Możemy nawet zaryzykować posadzenie brzozy w glebie kwaśnej lub suchej, jednak chcąc wybrać jej najlepsze warunki, powinniśmy wybrać miejsce o przeciętnych warunkach wilgotności, zawartości wapnia oraz żyzności. Najlepszym wyborem okaże się ziemia piaszczysta lub gliniasta, do 7 pH. Powinniśmy za to uważać na gleby podmokłe oraz na panujące susze. Brzoza lubi słońce lub półcień, dobrze zniesie również zimę oraz niskie temperatury. Lubi również samotność,  ze względu na gęsto rozrastające się korzenie, może przeszkadzać w rozwoju innych roślin.

Sadzenie

 Sadzonkę z bryłą korzeniową wysadzamy do nieco spulchnionego na dnie dołu. Wbijamy palik, który będzie przez kilka lat podtrzymywał cienkie drzewo a rozłożone korzenie mocno udeptujemy. Jest to konieczna ochrona choćby przed mocnym wiatrem, będącym w stanie złamać słabą podkładkę, na której zaszczepiono młodą sadzonkę. Odległość jaka powinna dzielić sadzonki brzozy to 1,5m do 2m.