W każdym domu piętrowym znajdują się schody, które mają za zadanie łączyć ze sobą piętra i jednocześnie ułatwiają dostęp do danych pomieszczeń. Z racji na swoją jakże ważną funkcję, jak również częstotliwość używania, stanowią oni tę część domu, o którą musimy bardzo dobrze dbać. Jeżeli chcemy, żeby nasze schody doskonale się prezentowały i żeby przede wszystkim były bezpieczne, to warto zdecydować się na nakładki na schody. Co trzeba wiedzieć na ich temat? Jakie funkcje sprawiają? Jak je odpowiednio zamontować?


Nakładki na schody i ich funkcje


Jak dobrze wybrać nakładki na schody?Przede wszystkim profesjonalne nakładki na schody mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo osobom, które z nich korzystają. Chodzi tutaj przede wszystkim o schody wewnętrzne, które znajdują się w mieszkaniu, czy też w domu. Ponadto takie właśnie nakładki sprawiają, że wnętrze prezentuje się niezwykle przytulnie, dlatego też jeżeli chcemy się na nie zdecydować, to warto zwrócić uwagę na ich kolorystykę, jak również na wzornictwo. Dzięki temu, możemy znacznie poprawić komfort użytkowy w naszym domu. 


Nakładki na schody i ich rodzaje


Możemy zdecydować się na nakładki na schody, które są zrobione z przeróżnych materiałów. Ogromną popularnością w ostatnim czasie, cieszą się zwłaszcza dywanowe nakładki, które niekiedy nazywane są również wykładzinowymi. Mogą się różnić między sobą kolorem, długością włosa, czy też kształtem. Nie ulega wątpliwości, że mogą się one między sobą różnić także rozmiarem. Warto rozważyć również nakładki podgumowane, czy też żelowe, które są materiałami antypoślizgowymi. Podgumowanie znajduje się od spodu, dzięki czemu znacznie zwiększona jest przyczepność schodów i do minimum ograniczone jest ryzyko, że będą się one zsuwały z powierzchni. Troszkę mniejszą popularnością poszczycić się mogą nakładki, które zrobione są z tworzywa sztucznego. Tym, co je wyróżnia jest antypoślizgowa faktura, jak i brak charakterystycznego zapachu. Tak samo jak inne artykuły, możemy je znaleźć w wielu różnych kolorach. 


Jak odpowiednio zamontować nakładki na schodach?


Jeżeli chcemy mieć pewność, że nasze schody są w pełni bezpieczne, to wówczas musimy upewnić się, że nakładki zostały poprawnie zamontowane. Przede wszystkim kluczowe jest to, aby dobrze przygotować powierzchnię przed jej oczyszczenie, odtłuszczenie oraz wysuszenie. Żeby zwiększyć bezpieczeństwo, powinniśmy sprawdzić, czy powierzchnia stopni jest równa. Jeżeli nakładki zostaną odpowiednio zamontowane, to wówczas będziemy mieć pewność, że nie będą nie one podwijały, czy też zsuwały.