Jak dobrać skarpetki?

skarpety

Skarpetki to niezwykle istotny element naszej garderoby. To one odpowiadają za nasz codzienny komfort i wygodę chodzenia. Przede wszystkim jednak mają decydujący wpływ na zdrowie stóp, stan skóry, a nawet paznokci.
Skarpety produkowane są z różnych tkanin, które odznaczają się różnymi właściwościami. Odmienności zauważymy również w ich kroju, czy Jedne nadają się na elegancką uroczystość, inne założymy na zimową wędrówkę, a jeszcze inne jeżeli zamierzamy uprawiać sport.

Wysokość skarpety

Skarpetki sięgające kostek i oraz modele do połowy łydki (nieco wyższe) są idealne do biegania, jazdy na rowerze i do wszelkiej aktywności, podczas której poruszamy na niskim obuwiu (np. w półbutach, czy butach sportowych). Takie skarpetki są idealne do uprawiania turystyki pieszej i wędrówek, uprawiania sportu, a także na co dzień. Doskonale nadają się do noszenia w butach o wysokiej cholewce.

Waga i grubość

Im grubsza skarpeta, tym większa amortyzacja – zwłaszcza gdy tkanina ma wysoką zawartość wełny. Grubsze skarpetki są zdecydowanie cieplejsze, dlatego sprawdzą się w trakcie chłodnych dni. W zimie wybór jest łatwy, chyba, że zamierzamy uprawiać sport. W takim wypadku lepiej postawić na cieńsze egzemplarze.

Jeśli zamierzamy dużo wędrować latem, możemy nieco poeksperymentować – wypróbujmy różne grubości, aby wybrać tę, która odpowiada nam najbardziej. Na krótkie dystanse najlepsze są cienkie modele. Przy dłuższych wędrówkach lepsze będą skarpety o średniej grubości, bez względu na panującą temperaturę.

Skarpety mogą być również używane do korygowania wielkości butów. Dzięki nim lepiej dopasujemy stopy do obuwia, np. jeśli but jest zbyt luźny, a stopa ma za dużo w nim miejsca, warto użyć grubych skarpet, które zapewnią komfort chodzenia. Jeśli but jest nieco ciasny, lepiej nosić cienkie skarpety.

skarpetyIdealna para

Skarpety powinny być w miarę możliwości dopasowane do stopy. Marszczenia, czy zbyt duża ilość tkaniny w bucie powodują otarcia i pęcherze, a w rezultacie również odciski. Pięta skarpetki powinna ciasno otaczać piętę i dobrze przylegać do podbicia stopy. Najlepsze modele to takie, które posiadają płaskie szwy lub nie mają ich wcale. Szwy powinny być płaskie szczególnie na palcach i nie mogą ocierać ani przygniatać żadnej części stopy. To właśnie one najczęściej odpowiadają za dyskomfort w trakcie chodzenia. Najlepiej sprawdzić to wywijając skarpetki na lewą stronę – okazuje się wówczas, że nasze modele mają wewnątrz całkiem sporo niepotrzebnych nici, które uciskają skórę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *